Łukasz Witt-Michałowski

Reżyser teatralny, założyciel Sceny Prapremier InVitro

Stypendysta przyznawanego przez organizację „Carl zum aufgehenden Licht” we Frankfurcie nad Menem studentom o wybitnych zdolnościach i osiągnięciach naukowych.

Ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST (filia we Wrocławiu) w 1998 roku oraz Wydział Reżyserii Teatralnej w Hessische Theaterakademie we Frankfurcie nad Menem w 2004 roku. W Niemczech reżyserował m.in. Mrożka, Villguista, Gombrowicza.

W 2005 roku wystawił „Tangen”, przedstawienie na motywach „Głodu” Knuta Hamsuna w Teatrze Witkacego w Zakopanem oraz „Pustynię” Tankreda Dorsta w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Za spektakl „Kamienie w kieszeniach”, zrealizowany w 2006 roku, otrzymał Grand Prix Publiczności na Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie i Anioła Publiczności na II Wiosennym Festiwalu Teatralnym w Bielsku-Białej.

W 2009 r. otrzymał Złotą Odznakę Ministra Sprawiedliwości za zasługi w pracy penitencjarnej za projekt Teatr „Pod celą”,w którym zrealizował spektakl „Lizystrata”.

Za pierwszy spektakl wystawiony w ramach Sceny Prapremier InVitro– „Nic co ludzkie” – otrzymał wyróżnienie na XIV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz pierwszą nagrodę specjalną na X Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim. Sztuka w jego reżyserii „Ostatni taki ojciec” zdobyła główną nagrodę na XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, sam reżyser otrzymał zaś nagrodę indywidualną w tym samym konkursie; dodatkowo przedstawienie otrzymało nagrodę na VIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy oraz Mieszek Jurorów, Nagrodę Publiczności i wyróżnienie Dziennikarzy na XII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach. W ramach Sceny Prapremier InVitro wyreżyserował także spektakle „Pool (no water)” i „Zły”, z którym został zaproszony do Meksyku i Kolumbii.

W 2009 i 2010 został laureatem nagrody Prezydenta Miasta Lublin za upowszechnianie kultury. W Teatrze Centralnym w Lublinie w 2010 wyreżyserował „Głód Knuta Hamsuna”, a rok później „Śmierć szczęśliwą” Alberta Sumaka w ramach Sceny Prapremier InVitro oraz „Bitwę o Nangar Khel” Artura Pałygi w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W 2012 roku „Aporię 43” Artura Pałygi w ramach Sceny Prapremier InVitro.

W 2013 inscenizował spektakl „Liza”, (w obsadzie m.in. Mariusz Bonaszewski i Matylda Damięcka), który w 2014 roku zakwalifikował się do programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego( 2015),„Człowiek roku” w Plebiscycie Dziennika Wschodniego ( 2017).

W roku 2018 otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka za realizację widowiska „ Pogrom w przyszły wtorek” według powieści Marcina Wrońskiego.